Home Decor CT

Idea Paper CT 07.2022 – 12.2022

Create for us | Tworzą dla nas

Karolina Folmert

Pseudonim: Kalowanki

IG: @karolina.folmert
FB: https://www.facebook.com/karolina.folmert/

Co robisz na co dzień? Jestem magistrem etnologii i antropologii kulturowej, pracowałam jako grafiki komputerowy, ostatnio postanowiłam skupić się na swoim hobby.
Jak długo scrapujesz? Kto lub co sprawiło, że zaczęłaś swoją przygodę ze scrapbookingiem? Rękodzieło uwielbiam od dzieciństwa, jednak prawdziwa przygoda ze scrapbookingiem zaczęła się w 2016 roku, kiedy zamarzyło mi się ozdobienie rodzinnego albumu.
Jaka była Twoja pierwsza praca scrapowa? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, myślę że były to kartki bożonarodzeniowe.
Co jest Twoja najmocniejszą stroną w rękodziele? W czym się specjalizujesz? Najbardziej uwielbiam robić kartki z ręcznie robionymi papierowymi kwiatami i myślę, że to właśnie to jest moją mocną stroną. Chociaż nie stronię od innych form i z chęcią eksperymentuję z papierem.

What do you do on a daily basis? I am a master of ethnology and cultural anthropology, I worked as computer graphics, recently I decided to focus on my hobby.
How long have you been scrapping? Who or what made you start your adventure with scrapbooking? I have loved handicrafts since childhood, but the real adventure with scrapbooking began in 2016, when I dreamed of decorating a family album.
What was your first scrap work? It’s hard to say unequivocally, I think they were Christmas cards.
What is your strongest handicraft? What do you specialize in? I love making cards with handmade paper flowers the most and I think that’s what my forte is. Although I do not shy away from other forms and I am happy to experiment with paper.

Szandra Szántó-Brezanóczy

Pseudonim: Bunnyzsönial

BLOG: http://bunnyzsonial.blogspot.com
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/szandragora/?hl=hu
FB: https://www.facebook.com/bunnyzsonial/

What you do on a daily basis? Next to scrapbook, I am the mother of four children who make sure i am never bored.
How long have you been scraping?I’ve been scrapbooking since 2015 autumn.
What was your first job? A 40 birthday explosions box with so many beautiful photos.
What is your strongest side in handicrafts? What do you specialize in? My main profile is the layouts and creative creations, but honestly I passionately gain experiments with mixed media art as well. I’am also making albums and cards with a big pleasure. I can tell that my main special ” branchmark” and distinctive feature of my work is to create uniqe and creative solutions. The minimal attracts as much as the art facinates me.
What else are you interested in besides scrapbooking? In order to compensate my sitting-home activities, I am hobby-runner. I like going to running events.

Lori Woods

Pseudonim: Creative Crumbs

IG: @creative.crumbs
FB: https://www.facebook.com/CrumbsCreates/

Czym się zajmujesz na co dzień?Pracuję jako administrator w firmie zajmującej się grami.
Jak długo scrapujesz? Zaczęłam scrapować 15 lat temu, na początku były to kartki, a potem przerzuciłam się na mixed media.
Kto lub co sprawiło, że zaczęłaś swoją przygodę ze scrapbookingiem? Zawsze lubiłem sztukę i rzemiosło i robiłam modele z gliny. Odkryłam wzorzysty papier i wciągnęłam się!
Jaka była twoja pierwsza praca scrapowa? Kartki świąteczne
Co jest Twoją najmocniejszą stroną? Styl mixed media i altered art.
W czym się specjalizujesz? Projekty 3D i żmudne wycinanie elementów z papieru

What you do on a daily basis? I work as an Administrator for a games company.
How long have you been scrapping? I started scrapping over 15 years again, cards to begin with and then I moved on mixed media and papercrafts.
Who or what made you start your adventure with scrapbooking? I’ve always liked art and crafts and used to make clay models. I discovered patterned paper and I was hooked!
What was your first scrap work?Christmas cards
What is your strongest handicraft? Mixed Media style and altered art
What do you specialize in? 3D projects and fussy cutting paper elements